Charity pomáhají pěstounským rodinám
V současné době má náhradní rodinná péče ze zákona i podle mezinárodních úmluv přednost před ústavní výchovou. Nová legislativa také klade větší nároky na pěstouny. Pěstounským rodinám a dětem v náhradní rodinné péči pomáhají i některé naše Charity, například ve Dvoře Králové n/L, v Trutnově, Jičíně, Pardubicích, Poličce, Litomyšli nebo v Přelouči, poradenství a individuální vzdělávání nabízejí také v Kutné Hoře. Na podrobnosti jsme se zeptali Mgr. Šárky Tauchmanové, vedoucí Centra pro rodinu Klubko, které před rokem otevřela Farní charita Dvůr Králové n/L. Jeho posláním je dlouhodobá podpora rodin s dětmi v náhradní rodinné péči.
Proč jste se rozhodli pomáhat pěstounským rodinám?
Problematika pěstounské péče je nám blízká svou základní myšlenkou, že každé dítě by mělo mít možnost vyrůstat v rodinném prostředí. Novela zákona o sociálně-právní ochraně dětí nám nyní umožňuje poskytovat pěstounským rodinám služby, které pomáhají, aby se děti cítily v rodinách spokojené a pěstounská péče neselhávala. Volba doprovázející organizace je na rozhodnutí pěstouna, je pro nás tedy příjemným zjištěním, že právě důvěra v Charitu České republiky byla důvodem, proč si „naši“ pěstouni zvolili Centrum pro rodinu Klubko ve Dvoře Králové nad Labem.
Je dnes náročnější stát se pěstounskými rodiči?
Myslím, že není. Celý systém péče o ohrožené děti v současné době směřuje k jisté profesionalizaci. Pěstounská péče je více než v minulosti chápána jako služba dítěti a jeho původní rodině, dbá se na připravenost a motivaci pěstounů. Na rodiny jsou sice kladeny vyšší nároky v souvislosti s novelou zákona, s níž například přibyla pěstounům povinnost vzdělávání, ale na druhou stranu mají nárok na poskytování služeb, které byly dříve nedostupné.
Jak rodinám s dětmi v náhradní rodinné péči pomáháte a s kým v regionu spolupracujete?
Nabídka našich služeb je široká, vychází především z toho, že potřeby jednotlivých rodin již dobře známe. Za základ naší činnosti považuji doprovázení rodin. Pracovnice, která se rodině věnuje, se často stává i „přítelem na telefonu“, pěstouni se na nás obracejí ve chvílích, kdy se dostávají do obtížných situací. Konkrétní příklad: Pěstounka a její vnuk nás požádali, abychom je doprovázeli k soudnímu jednání. „Bez vás by u toho soudu nic neřekl, věří vám. Děkujeme, že tady jste a pomáháte nám.“
Doprovázíme pěstouny na různá jednání, úřady, pomáháme zajistit další finanční prostředky formou příspěvků z různých nadací.
Spolupracujeme především s orgány sociálně-právní ochrany dětí, s mnoha odborníky: psychoterapeuty, psychology, školami, odbornými lékaři, pobytovými zařízeními, právníky, speciálními pedagogy, ale i v rámci soudních řízení, jednání s policií apod. Navázali jsme spolupráci s jinými organizacemi, které se věnují pěstounským rodinám.
Velkou výhodou je, že také v rámci dvorské Charity máme možnost poskytnout ucelené služby: např. Sociálně aktivizační službu a Občanskou poradnu, včetně právního poradenství, které rodiny často využívají.
Do rodin s malými dětmi dodáváme pleny, které jsme získali v rámci sponzorského daru.
Kolik pěstounských rodin už využívá vaší podporu? O jaké služby a aktivity mají největší zájem?
V současné době máme uzavřenou Dohodu o výkonu pěstounské péče s 41 rodinami. Převážnou část rodin tvoří příbuzenská pěstounská péče, jedna pěstounka poskytuje pěstounskou péči na přechodnou dobu.
Největší zájem je o víkendové vzdělávací pobyty pro celé rodiny, kde je zajištěn i program pro děti. Během těchto pobytů mají pěstouni možnost splnit si příjemnou formou povinné vzdělávání, ale také v rámci společného sdílení s ostatními rodinami nacházet další motivaci a sílu potřebnou při výchově dětí. Součástí seminářů jsou i podpůrné terapie např. arteterapie a muzikoterapie.
Vítané jsou také dopolední vzdělávací semináře, které se konají v době školního vyučování. I zde zajišťujeme hlídání například u mladších dětí. Oblíbené jsou jednodenní i víkendové respitní pobyty pro děti, které pěstouni opakovaně vyhledávají. Poskytujeme hlídání dětí v domácím prostředí nebo přímo v Klubku, rodiny mohou také využít hlídání osobou blízkou rodině. Zajišťujeme asistovaný kontakt s biologickými rodiči dětí.
Jaké nejčastější problémy pěstouni řeší?
Problematika pěstounské péče je velmi rozmanitá a široká. Častým tématem jsou problémy, s kterými se pěstouni potýkají při výchově dětí, obtíže spojené s pubertou a dospíváním, velký věkový rozdíl mezi prarodiči a vnoučaty v případě příbuzenské pěstounské péče. Často se objevují otázky jak celkově vycházet s biologickými rodiči svěřených dětí.
Objevují se obavy z budoucnosti, odchod dětí z rodiny, téma zdravotního stavu pěstounů i dětí. Velmi přínosné je navázání spolupráce se školskými organizacemi.
Za nejdůležitější považujeme vytvoření důvěry. Pokud nám rodiny důvěřují, nemají problém spolupracovat ani s jinými institucemi. Podpora a provázení pěstounských rodin není žádným projevem selhání, ale nutnou péčí, kterou vnímáme jako samozřejmost.
Pomáháte i dětem umístěným do rodin náhradní rodinné péče?
Ano, pomáháme. Naše pomoc těmto dětem je důležitá především v oblastech, které souvisejí s tím, že vyrůstají v náhradní rodinné péči. Jedná se například o odbornou pomoc se zpracováním traumat ze ztráty přirozeného rodinného prostředí, utváření jejich zdravé identity, specifické potřeby související s genetickou zátěží, problémy spojené se školní docházkou, volbou povolání, osamostatňování se dospívajících dětí. Společně s pěstouny a odborníky hledáme způsob, jak zejména dětem pomoci celou situaci zvládnout.
Terapeutický vliv mají na děti oblíbené respitní pobyty, kde vedle aktivně stráveného volného času v hezkém prostředí také poznávají, že podobný životní příběh mají i jiné děti. („Ty bydlíš taky u babičky a dědy? Já bydlím taky s babičkou.“) Na návštěvách v rodinách se nás děti ptají, kdy zase pojedeme.
Kde vás mohou zájemci o pomoc nebo radu kontaktovat?
Pokud se zájemci o pěstounskou péči chtějí dozvědět něco více o našich službách, mohou nás kontaktovat každý všední den na tel. čísle: 605 202 590 nebo 491 616 418 nebo na e-mailu: klubko@charitadk.cz nebo osobně v našem Centru pro rodinu Klubko ve Dvoře Králové n/L, náměstí TGM 40. Poskytované služby jsou zdarma, při naší práci se řídíme zákonem o sociálně-právní ochraně dětí a zákonem o sociálních službách.
Více informací najdete také na http://dk.charita.cz/klubko/.
Ptala se Jana Karasová