Co přinesla konference k 800. výročí narození Anežky České
V sobotu 8. října 2011 se v Červeném Kostelci konala konference „Anežka Česká – světice a služebnice“. Konference proběhla u příležitosti 800. výročí narození světice v 16. roce od zahájení provozu Hospice Anežky České.
Součástí konference byl nejen soubor přednášek v Divadle J. K. Tyla, ale také odhalení a požehnání sochy sv. Anežky u volnočasového centra Háčko a slavení eucharistie v Hospici Anežky České. V rámci konference přednesli své příspěvky pedagogové Univerzity Hradec Králové či Univerzity Karlovy - David Bouma, František Burda, Prokop Brož, Tomáš Petráček a Věra Němečková nebo znalkyně života sv. Anežky sr. Ludmila Pospíšilová OSF.
Před střediskem Oblastní charity pro volnočasové aktivity a vzdělávání – Háčko, byla při této příležitosti slavnostně odhalena socha sv. Anežky, jejímž autorem je mladý umělec Tomáš Cvejn z Červeného Kostelce. Sochu odhalil ředitel místní charity Miroslav Wajsar a prezident diecézní charity mons. Josef Suchár, který při odhalení řekl: „Sochy svatých umisťujeme na různých místech proto, aby jejich ušlechtilost a dobročinnost nebyla zapomenuta a aby byla viditelnou inspirací pro další generace.“ Mons. Josef Suchár sochu též požehnal. Při slavnosti byl přečten projev prof. Petra Piťhy, který vznik sochy světice inicioval.
V rámci celé konference bylo zájemcům z řad široké veřejnosti nabídnuto množství přednášek doprovázené kulturním a duchovním programem. Na přednáškách se mohli účastníci seznámit nejen s životem svaté Anežky České, ale také s tématy, která jsou s její postavou neoddělitelně svázána. Konference tak poukázala nejen na obecnější význam světeckých postav či na historický význam Anežky Přemyslovny, ale také na lidský a náboženský smysl nezištné služby, jíž se sv. Anežka vyznačovala a jíž také inspirovala a neustále inspiruje činnost zdejší červenokostelecké charity, hospicovou péčí počínaje a vytvářením zázemí pro volnočasové aktivity konče.
Potěšující skutečností bylo tvůrčí a osvěžují setkání dvou důležitých sfér společenského života, totiž oblasti praktické sociální a charitativní práce s oblastí akademického vzdělávání. Celý program konference od počátku vznikal ve spolupráci Oblastní charity Červený Kostelec s Diecézním teologickým institutem Biskupství královéhradeckého, dvou institucí se zdánlivě zcela rozdílným zaměřením. Konference však ukázala, jak se obě oblasti – tedy navýsost praktická charitativní činnost a akademicky zaměřená reflexe – mohou hluboce prolínat a nalézat svou vnitřní příbuznost.
Na závěr lze vyjádřit naději, že celý program konference byl pro téměř padesát jejích účastníků obohacením, a že prostřednictvím sochy sv. Anežky zanechá svou trvalou stopu v místě, kde je prostřednictvím charitního díla nezištná služba vlastní české světici neustále rozvíjena a které je odkazem skutečnosti, že svatost je svázána se službou a naopak.
Mgr. Jan Hojda, Diecézní teologický institut
Více také na www.ochck.cz.