V Kutné Hoře už se mají handicapované děti kde učit hrát
Prostornou hernu a terapeutickou místnost letos z tříkrálových peněz vybudovala kutnohorská Oblastní charita ve Středisku Na Sioně, které pomáhá desítkám rodin s handicapovanými dětmi. Patří k nim i Bačovi z Čáslavska. Když se u jejich syna naplno projevil autismus, hledali pomoc, kde se dalo. Dnes k nim už rok dojíždí pracovnice charitního centra a radí rodičům jak s malým Nicolasem komunikovat a rozvíjet jeho dovednosti. Od října zkouší také novou ABA terapii, která pomáhá dětem s autismem a dalšími vývojovými poruchami.
Niki býval vždycky usměvavý kluk
Malého Nicolase fascinuje moderní technika. Je mu teprve pět a už si sám nastaví různé funkce na mobilu nebo iPadu. Rád fotí a nahrává nebo si upraví fotku na počítači. Ale bohužel nemluví, nedokáže vnímat svět kolem sebe a neumí projevit své city. Na změny reaguje nepřetržitým pláčem nebo vztekáním. Jde o typické příznaky autismu, který mu lékaři diagnostikovali ve třech letech. „Když se ale Niki narodil, byl to usměvavý kluk a do roku se vyvíjel jako každé jiné dítě. Uměl i říct máma a táta. Zlom přišel až po třetím očkování,“ vzpomíná jeho maminka Klára, která je na mateřské ještě s mladším synem.
Když se u staršího chlapce naplno projevil autismus, bylo to náročné a Bačovi hledali pomoc, kde se dalo. „Začátky byly krušné. Niki plakal i celé noci, měl záchvaty. Sáhla jsem si na dno svých sil. Kdo to nezažil, neumí si to představit,“ svěřuje se paní Klára. Dnes k nim už rok dojíždějí také pracovnice Střediska Na Sioně. Radí rodičům jak s Nicolasem komunikovat a rozvíjet jeho dovednosti. Jaké k tomu zvolit speciální pomůcky a hračky. „Jsem vděčná za každý jeho pokrok. Hodně to pomohlo i nám, umíme se do Nikiho mnohem víc vcítit,“ říká paní Bačová.
Energii nabírá paní Klára u milovaných koní, které doma chovají, a vidí, že to prospívá i klukům. „Oba mi už pomáhají krmit. Niki má koně moc rád a nedá dopustit ani na svého bráchu,“ vypráví mladá maminka. Rozjet hipoterapii a pomáhat dalším dětem s handicapem, to je její velký sen.
Život s autismem je běh na dlouhou trať
Paní Bačová si vždycky přála větší rodinu, protože to v dětství nezažila. V devíti jí zemřela maminka po dlouhé těžké nemoci a bratři jsou o hodně starší. Vyrůstala jen s otcem, který musel vydělávat na živobytí. O to víc se Klára snaží svým synům zajistit rodinnou pohodu. „Slavíme společně svátky a narozeniny se vším, co k tomu patří. Ale nevím, do jaké míry to dělá Nikiho šťastným, protože moc nechápe, co se kolem děje. Neumí se třeba radovat z dárku. Je to pro nás těžké,“ přiznává paní Bačová.
Nicolas má svůj svět a není jednoduché s ním komunikovat, ale děti má rád. „Snad se Niki jednou rozmluví a bude chodit do normální školy,“ doufá jeho maminka Klára a dělá pro to maximum. V týdnu dává syna na dvě hodiny do školky s pomocí asistentky, aby byl v kontaktu s vrstevníky. Doma se spolu denně učí podle doporučení odborníků a poradkyň z Charity. Zatím si Niki vede dobře, už umí abecedu a začíná počítat. Od října dochází také na ABA terapii, která prospívá právě dětem s autismem i dalšími vývojovými poruchami. Učí se tu prostřednictvím různých aktivit navázat kontakt s druhými lidmi a také disciplíně.
Bude to ale ještě běh na dlouhou trať se spoustou „překážek“. Ty pomáhají rodinám s handicapovanými dětmi zdolávat také centra jako je Středisko Na Sioně v Kutné Hoře, které jim poskytuje ranou péči v jejich domácím prostředí, sociálně aktivizační služby a nově ABA terapii. Pro celé rodiny pořádá i setkání, ozdravné pobyty a vzdělávací workshopy. A díky štědrosti tříkrálových dárců se už mají handicapované děti také kde učit hrát.
Jana Karasová
Více na www.kh.charita.cz. Prohlédněte si také další Tříkrálové příběhy.